Płaskonos Shoveler Anas clyoeata

Mateusz Matysiak

Płaskonos Shoveler Anas clyoeata

Bartek Stefanowicz, Goverdose

Płaskonos Shoveler Anas clyoeataPłaskonos to typowa kaczka, tyle że z ogromnym dziobem, który służy mu za cedzak. Tym cedzakiem filtruje wodę, która pośród jego ulubionych płytkich bagien i rozlewisk jest pożywna jak bogata zupa.
 
Gdyby nie drapieżniki i myśliwi, życie kaczek mogłoby być całkiem przyjemne…
 
Późną jesienią wyprawa na zimowisko – nasze Płaskonosy lecą zwykle na Zachód Europy.
 
Tam kaczory poznają swoją partnerkę na najbliższy sezon. Będą się trochę popisywać przed innymi kaczorami. W końcu każdy ruszy za swoją wybranką. Oczywiście poleci z prędkością pocisku - zdecydowanie, wytrwale i prosto przed siebie – jak to kaczki!
 
Kto wie, gdzie tym razem los go zaniesie. Wszystko zależy od tego, jakiej narodowości będzie jego nowa dziewczyna. Przez cały ten czas będą się często kochały. Jak nadarzy się okazja – również poza aktualnym związkiem.
 
O gniazdo i młode kaczory zasadniczo troszczyć się nie będą – to domena kaczek.
 
Kaczor ma przede wszystkim dobrze wyglądać. I przyglądając się jemu, nie sposób nie oddać, że w tym względzie kaczory nie mają sobie równych.
 
Kaczki też oceniają po wyglądzie. I wcale nie udają, że to nie szata zdobi… kaczora.


W przyrodzie - a już na pewno u tych ptaków, które nie budują relacji na całe życie, a raczej na sezon lub krócej, najczęściej jest tak, że najładniejszy jest też najzdrowszy i w najlepszej formie. Dodatkowo jest szansa, że i dzieci będą ładne – po tacie.
 
I tak, skromne i niepozorne, ale wybredne samiczki-estetki od milionów lat wyznaczają kierunki wielkiej ewolucji.
 
Płaskonos – 1300-2000 par zakłada u nas swoje gniazda. Niestety coraz mniej.