Kulik Curlew Numenius arquata

Cezary Korkosz

Kulik Curlew Numenius arquata

Jakub Terczewski, Goverdose

Kulik Curlew Numenius arquataGłos z powieści Jane Austen.
 
Charakterystyczne, piękne flety słyszymy w każdej ekranizacji. Towarzyszą Pannom Bennet, Fanny Price, Emmie oraz wszystkim innym bohaterom. Dzisiaj wciąż trudno wyobrazić sobie brytyjski film, którego akcja toczy się na pięknej angielskiej wsi, bez głosu Kulików w tle. Wyspy Brytyjskie są też jedną z ostatnich ostoi europejskich Kulików.
 
Wspaniały głos – prawdziwy okrzyk-symbol rozległych łąk i pastwisk. Wspaniałe ptaki. Duże, czujne i odważne. Z determinacją bronią swoich gniazd i młodych przed drapieżnikami. Z ich ochrony często korzystają słabsi i bardziej nieśmiali sąsiedzi.
 
Charakterystyczny, długi, wygięty ku dołowi dziób może służyć nie tylko do wyciągania bezkręgowców z wilgotnej gleby. Równie skutecznie może być użyty do obrony.
 
Co ciekawe, u zwykle nieco większych samic ten dziób jest dłuższy i bardziej wygięty. Sięgają więc głębiej niż ich partnerzy, zmniejszając w ten sposób konkurencję wewnątrzgatunkową.
 
Jak wiele innych ptaków, tak i Kulik swoje imię zawdzięcza swojemu głosowi. I chociaż różne języki różnie go zapisują, to efekt fonetyczny jest zwykle bardzo podobny.

U nas swoje gniazda zakłada około 600 par. Niestety z każdym rokiem coraz mniej i mniej.