Orzeł Przedni  Golden Eagle Aquila chrysaetos

Cezary Korkosz

Orzeł Przedni  Golden Eagle Aquila chrysaetos

Łukasz Wiktorzak, Goverdose

Orzeł Przedni Golden Eagle Aquila chrysaetosW wielu językach zwany złotym orłem. Nazwa ta odnosi się tyleż do złotego koloru piór na głowie i szyi, co do  przymiotów i wartości z jakimi ptak ten był kojarzony.  Żaden inny ptak, ani zwierzę nie widnieje na tylu godłach, flagach, herbach, monetach, pieczęciach i innych ważnych emblematach. Złoty Orzeł był (i wciąż jest) symbolem dumnych cesarstw, całych armii, bogatych miast i rodów.
 
Od Wielkiego Cesarstwa Rzymskiego począwszy! Stamtąd inspirację czerpały inne ambitne kraje i narody. W tym Cesarstwo Niemieckie i jej spadkobierczyni - niesławna III Rzesza. (Tak: To co my czasami nazywamy wroną, tak naprawdę było Orłem Przednim.) Na rzymianach wzorowali się też ojcowie  Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tyle, że oni postanowili się wyróżnić i ostatecznie przysposobili sobie rodzimego Bielika Amerykańskiego.   
 
Orły Przednie gęsto zasiedlają też baśnie, mity i legendy. Były ptakami Zeusa, Heliosa i Jupitera. Pojawiają się w Biblii i w Koranie. Od zarania były inspiracją dla ludzi z różnych stron świata i z różnych kultur. Bo i mało który ptak, czy jakiekolwiek inne zwierzę, zamieszkuje (lub raczej zamieszkiwał) taką połać Ziemi.
 
Orły Przednie były i wciąż są bardzo cenione przez sokolników. Mimo, że mniejsze i lżejsze od, na przykład, Bielika, są od niego znacznie bardziej zwrotne i lepiej zmotywowane do walki. Prawdopodobnie najlepszy wzrok na Ziemi, żelazny uścisk palców, których tylni szpon osiąga ponad 6cm długości, a w czasie polowania z łatwością przerywa rdzeń kręgowy lub perforuje kości czaszki, czynią z nich bardzo skutecznych myśliwych. No i ta oszałamiająca prędkość, z jaką Orzeł może pędzić na swoją ofiarę: 190 km/h. W locie nurkowym, gdy ptak składa skrzydła i pikuje pionowo z wielkich wysokości - osiąga 320 km/h. Konkurować mogą z nim jedynie Sokoły Wędrowne, które uważa się za najszybsze istoty na Ziemi.
 
Nic dziwnego, że Orły Przednie układano do polowania na duże lub niebezpieczne zwierzęta – od innych ptaków drapieżnych począwszy, a na lisach, sarnach lub nawet jeleniach skończywszy. Mongołowie do dzisiaj używają Orłów w polowaniach na wilki. Szanse na udane łowy są tym większe, że ptaki chętnie działają zespołowo. Na wolności – najczęściej w parach.
 
Po okresie młodzieńczych i niekiedy bardzo dalekich podróży, gdy mają co najmniej 3-4 lata, Orły poszukują swojej drugiej połówki - i małej ojczyzny. To bardzo ważne, życiowe wybory, bo ptaki te starają się nie zmieniać ani partnera, ani adresu. Swoją decyzję zakomunikują światu mrożącymi krew w żyłach podniebnymi ewolucjami.
 
Jeśli dopisze im szczęście, a ludzie pozwolą, przeżyją tam kolejnych 20 i więcej lat. Najstarszy zarejestrowany ptak był Szwedem i żył 32 lata. W niewoli Orły żyją jeszcze dłużej - nawet 46 lat.
 
Łaska ludzka na pstrym koniu jeździ. Historia czczonego przez całe tysiąclecia Orła Przedniego jest tego najlepszym dowodem. Chcieliśmy go mieć w naszych berłach i koronach, ale tylko wygrawerowanego. Prawdziwe ptaki uznaliśmy za konkurencję, którą niszczyliśmy na wszystkie sposoby. Dzisiaj jesteśmy bardziej tolerancyjni (czy wszyscy?), za to większym problemem jest brak przestrzeni życiowej. Bo i gdzie znaleźć 50, a tym bardziej 200km2 lasów i łąk? A tyle potrzebuje królewska para, żeby żyć.
 
Dawniej rozpowszechniony w całej Polsce, dzisiaj ok. 30 par Orłów Przednich ma u nas swoje gniazda. Prawie wszystkie w górach – gównie w Karpatach Wschodnich. Ze względu na bezpieczeństwo ptaków, lokalizacja gniazd trzymana jest w największej tajemnicy