Podróżniczek Bluethroat Luscinia svecica

Marcin Nawrocki

Podróżniczek Bluethroat Luscinia svecica

Leszek Nosek, Goverdose

Podróżniczek Bluethroat Luscinia svecica



Podróżniczek – tak jak każdy normalny ptak, każdej wiosny zrobi wszystko, aby go usłyszeć lub zobaczyć… Albo najlepiej jedno i drugie.
 
Z pewnością tak czyni męska część ptasiej społeczności. Ale bynajmniej nie jest to regułą!
 
Wiosną uśpione poza sezonem narządy rozrodcze u niektórych ptaków powiększają się nawet 500 razy i zaczynają produkować ogromną ilość hormonów. Takie ich uderzenie musi znaleźć ujście! Kto żyw i zdrów stroi się więc w swoje najlepsze piórka i rusza na wielki bal...
 
W tym czasie nawet drapieżniki wydają się niestraszne. Ptaki, które całe swoje życie spędzają schowane wśród gałęzi i traw, teraz szukają miejsc z najlepszą ekspozycją. Nawet te, które pozostały w ukryciu śpiewają albo krzyczą stamtąd tak, że nikt nie może mieć wątpliwości, że tam właśnie są. Informują o swojej obecności, gotowości i wigorze…
 
Pieśni i piosenki, hejnały i okrzyki - te które nam się podobają oraz te, które mniej – wszystkie niosą światu zakodowaną na wiele języków nowinę o miłości i… wojnie.
 
Potencjalne partnerki dowiadują się, że oto jest do wzięcia kawaler, który ma do zaoferowania kawałek ziemi zasobnej w pokarm i schronienie – w sam raz na założenie gniazda i wychowanie młodych. Rozpoznają, czy śpiewający jest lokalny i zna okolicę, czy też przylotny. (Z praktycznego punktu widzenia, to ważne rozróżnienie!) Im bardziej skomplikowana będzie pieśń, tym większe doświadczenie śpiewającego.
 
Okoliczni rywale też to usłyszą. Oraz najważniejszy z komunikatów: to terytorium jest już zajęte.
 
O tym wiosną śpiewają ptaki. Między innymi - i w największym uproszczeniu. Oczywiście! Bo każdy gatunek i każdy ptak ma swój sposób na życie. A uczuciowe życie ptaków, być może najbardziej emocjonalnych istot na Ziemi, to niekończąca się love story z częstymi zwrotami akcji oraz wątkami sensacji i dramatu.
 
O tym śpiewa też Podróżniczek. Bliski krewny jednego z najbardziej romantycznych i znanych ptaków (przynajmniej z imienia) - Słowika. Tyle, że pięknie kolorowy - i mniej nieśmiały. A jednak znacznie rzadszy. W Polsce gnieździ się 1300 – 1800 par tego bagiennego śpiewaka.
 
Stał się rzadki - tak samo jak bagienne ostępy, które są jego domem.
 
Niemal wszystkie ptaki podróżują – ale Podróżniczek jest tylko jeden!