Zimorodek Kingfisher Alcedo atthis

Marcin Nawrocki

Zimorodek Kingfisher Alcedo atthisJeden z tych ptaków, o którym prawie każdy słyszał - ale tylko nieliczni widzieli. Za to, jeśli już ktoś miał szczęście zobaczyć Zimorodka, na pewno zapamięta ten moment.
 
Nie więcej – ułamki sekundy!
 
Maleńki, oszałamiająco szybki. Szmaragdowo-lazurowy. Oślepia eksplozją kolorów.
 
Do życia potrzebuje czystych i spokojnych wód, skąd swoim nieproporcjonalnie wielkim dziobem będzie wyławiać małe rybki. Gniazda zakłada w norach – więc i skarpa by się przydała. No i partner, o którego w razie potrzeby zawzięcie rywalizować będą waleczne samiczki.
 
Zawsze indywidualista – a poza sezonem lęgowym jeszcze nietowarzyski. Zimorodek po prostu nie lubi dzielić się swoim łowiskiem. W końcu ryba nie zawsze bierze… 
 
Ocenia się, że w Polsce żyje 2,5 najwyżej 6 tysięcy par Zimorodków. Ciągle mniej. Tak jak miejsc, w których mogłyby żyć.
 
Zimą pojawiają się nad niezamarzniętymi jeszcze wodami - tam, gdzie wcześniej nikt ich nie widział. A może po prostu nie zauważył. W każdym razie na tle białego śniegu nie sposób przeoczyć mieniącego się jak klejnot Zimorodka. I tak narodziło się jego imię